Czy warto zakładać własną firmę?

Z założeniem swojego pierwszego biznesu zawsze wiąże się wiele skrajnych emocji, od radości i ekscytacji po paraliżujący strach i niepewność. Chcąc założyć własną działalność warto najpierw sporządzić dokładny biznes plan, przeanalizować rynek i wybrać najlepsze metody pozyskiwania nowych klientów, a także przemyśleć wady i zalety prowadzenia własnego biznesu.

Większe zarobki

Wiele osób decyduje się na rezygnację z pracy na etacie na rzecz otwarcia własnej działalności z powodów finansowych. W wielu branżach, szczególnie jeżeli działamy na polu usług jako właściciele własnej firmy jesteśmy w stanie więcej zarobić wykonując zlecenia i projekty. Również wraz z rozwojem naszej firmy będziemy z czasem zarabiać coraz więcej.

Niezależność

Sami sobie będąc szefem zyskujemy pełną kontrolę nad naszym losem zawodowym. To od nas zależy, ile chcemy zarobić i w jakim czasie, ponieważ mamy pełną kontrolę nad swoim czasem. Sami możemy wyznaczać sobie godziny pracy i ich ilość, rozplanować kalendarz w taki sposób, aby móc wyjechać na wymarzone wakacje w wybranym przez nas terminie lub zająć się swoim hobby. Ponadto jako szefowie, zatrudniając nowych pracowników mamy możliwość dobrania sobie zgranego zespołu.

własna firma

REKLAMA:

Zadowolenie i rozwój

Prowadzenie własnej, sprawnie działającej działalności gospodarczej to także duży powód do dumy i zadowolenia, zwłaszcza jeżeli od dawna marzyliśmy o własnej firmie. Prowadzenie własnego biznesu to również nasz rozwój osobisty, gdyż pozyskujemy umiejętności organizacji, zarządzania, rozwijamy zdolności interpersonalne dzięki kontaktowi z klientami, a także zyskujemy wiedzę specjalistyczną, poznajemy nowości i trendy w naszej dziedzinie.

Ryzyko finansowe

Niestety, prowadzenie własnej firmy posiada także wiele wad i niebezpieczeństw, przy czym najbardziej oczywistym jest ryzyko finansowe. Niestety, zawsze musimy się liczyć z możliwością porażki naszego przedsięwzięcia. Zakładając działalność musimy ponieść wiele kosztów związanych z narzędziami i miejscem pracy, na które czasem nie wystarczy tylko wkład własny, ale musimy posiłkować się skorzystaniem z kredytów i dotacji.

Niektóre opłaty, jak czynsz za wynajem lokalu, musimy ponosić niezależnie od kondycji naszej firmy. Czasami wystarczy zwykły pech, aby nasz misternie skonstruowany biznes plan nie wypalił, a my możemy zostać w najgorszym wypadku z gigantycznymi długami.

Stres i niepewność

Własny biznes to również wiele obowiązków, których nie mamy będąc pracownikiem na etacie, związanych z jego funkcjonowaniem. Stajemy się odpowiedzialni za wszystkie kwestie formalne, rozliczenia z urzędami i współpracownikami. Ponadto musimy uzyskać nowych klientów, co też może okazać się o wiele trudniejsze niż wydawało nam się na początku, a nasze wyznaczone cele i rzeczywiste osiągnięcia niestety nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Te wszystkie rzeczy przyczyniają się do pojawienia się frustracji, niepewności o los naszej firmy. Nawet najlepiej działająca firma to wiele stresujących sytuacji, które mogą być wywołane przez niezliczoną ilość czynników.