electric-meter-1254766

Jak odczytać licznik energii elektrycznej ?

W zasadzie większość domów wybudowanych w cywilizowanym miejscu posiada podłączenie energii elektrycznej. Dlatego też ważną rolę odgrywa licznik energii elektrycznej. Jest on przedmiotem łączącym domową sieć energii z siecią dystrybucyjną dostawcy prądu.

Zadaniem liczników jest sprawdzanie jak duże nastąpiło zużycie prądu. Są to niezbędne dane do tego aby móc później rozliczyć się z dostawcą prądu z którym ma się podpisaną umowę. Aby móc dokładnie określić do kogo należy licznik niezbędny jest indywidualny numer.

Licznik energii elektrycznej jest urządzeniem pomiarowym całkującym, które ma za zadanie zmierzyć ilość przepływającej znergii.ii. Używanymi jednostkami miary są dżul czyli watosekunda a także kilowatogodzina (kWh) oraz megawatogodzina (MWh).

Wyróżnić można różne rodzaje liczników. Popularność zyskują w ostatnim czasie liczniki elektroniczne, które pokazują na ekranie ciekłokrystalicznym jakie nastąpiło zużycie prądu. Jest on dokładniejszy od licznika indukcyjnego. Dzięki licznikom elektronicznym nie ma już konieczności przyjmowania wizyty inkasenta w domu, gdyż pomiary mogą być przesyłane zdalnie, drogą radiową. Składają się one z

wyspecjalizowanych układów scalonych. Wytwarzają impulsy w ilości proporcjonalnej do pobieranej energii elektrycznej. Liczba uzyskanych impulsów przeliczana jest na energię, która zostanie wskazana przez licznik.

Innym typem licznik jest licznik indukcyjny. Jest on znany w Polsce od wieli, wielu lat. Można go poznać po tym, że posiada on aluminiową tarczę, obracającą się w momencie zużywania prądu. Każdy obrót tarczy w liczniku określa ilość zużytej energii. Liczniki indukcyjne mierzą ilość kilowatogodzin (kWh). Jeśli w domu korzystamy z dwóch różnych taryf wówczas licznik ma dwa mierniki, osobno zliczające zużycie prądu w dzień jak i w nocy, bądź w weekendy, w zależności od wybranych taryf.

W jaki sposób można rozliczyć się z dostawcą prądu posiadając licznik indukcyjny? Może to się odbywać na podstawie sprawdzenia dotychczasowego poziomu zużycia prądu. Zawsze potem możliwa jest jeszcze korekta przed końcem okresu rozliczeniowego.

Innym rodzajem rozliczenia może być rozliczenie na podstawie rzeczywistego zużycia prądu. Wówczas musimy się liczyć z comiesięczną wizytą inkasenta w naszym domu, kiedy to odczyta on aktualny stan licznika. Jeśli nie zastanie on nikogo w domu, wówczas można podać stan na liczniku telefonicznie. Producentem różnego rodzaju liczników energii elektrycznej jest firma Sabur. Z pełna ofertą liczników można zapoznać się na stronie https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/podzespoly-do-automatyki-przemyslowej/liczniki-energii-elektrycznej/.

Odczytywanie wartości licznika jest zależne od posiadanego modelu. Jeśli chcemy aby wszystko odbywało się zdalnie, bez comiesięcznej wizyty inkasenta w domu zdecydujmy się na nowoczesny licznik, który umożliwia przesyłanie takich informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>