solar-energy-panel-13-1418209

Czy warto założyć kolektory słoneczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy warto jest zakładać kolektory słoneczne, czy nie jest to aby zbędny wydatek. Niektórzy obawiają się również o to czy jest to aby zdrowe rozwiązanie.

Kilka słów o tym co to są kolektory słoneczne. Otóż są to tak zwane solary, będące odnawialnym źródłem energii. Wsparcie NFOŚiGW pozwoliło na zwiększenie ich popularności i zamontowanie nawet kilkunastu tysięcy solarów w Polsce. Zwolenników ciągle przybywa, ale są nadal również osoby niezdecydowane. To dla nich właśnie powstał ten artykuł, aby zaprezentować im wady i zalety kolektorów słonecznych.

Sam kolektor słoneczny to urządzenie, które służy do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia pochodząca ze słońca dociera do kolektora, a następnie  zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła. Nośnikiem ciepła może być ciecz (najczęściej glikol lub woda) bądź też gaz (np. powietrze).

Kolektory płaskie można podzielić w następujący sposób:

  • cieczowe,
  • gazowe,
  • dwufazowe,

Oprócz tych wyróżnić można jeszcze kolektory

  • próżniowo-rurowe
  • płaskie próżniowe,
  • skupiające (które prawie zawsze są  cieczowe),
  • specjalne

 

Kolektory płaskie mogą być używane nawet przez 25 lat. Taki kolektor składa się z

-Przezroczystego pokrycia,często wykonanego  ze szkła strukturalnego.

-Absorbera w postaci miedzianej blachy, która pokryta jest powłoką selektywną.

-wymiennika ciepła pod postacią miedzianych rurek przymocowanych do absorbera

– izolacji, gdzie najczęściej jest to  wełna mineralna.

Solary najczęściej montuje się w budynkach gdzie jest duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Skutkuje to znacznym obniżeniem rachunków za ogrzewanie wody. Nowoczesne solary są w stanie poprawnie funkcjonować nie tylko w lecie, ale przez cały rok. Montuje się je również  budynkach, gdzie nie ma możliwości podłączenia sieci energetycznej bądź często pojawiają się przerwy w dostawach energii elektrycznej.

 

Woda nagrzewa się  za pomocą kolektorów słonecznych całkowicie za darmo i jest gorąca. Wystarcza na potrzeby przeciętnej rodziny. Energia potrzebna do ogrzania wody pochodzi ze słońca jest więc odnawialnym źródłem energii.

Kolektory słoneczne mogą być również wykorzystywane do ogrzewania wody w basenie, ale również do wspomagania instalacji centralnego ogrzewania.

Warto jest założyć solary gdyż wówczas otrzymuje się wiele korzyści. Z pewnością zyskuje się niezależność od od wzrostu cen prądu, węgla czy gazu. Nie trzeba w lecie rozpalać w piecu aby mieć ciepłą wodę w kranie. Ciepła woda jest dostępna w każdej chwili. Jest to również rozwiązanie polecane przez ekologów, bo nie zanieczyszcza się środowiska poprzez palenie w piecu. Energia słoneczna jest bezpieczna. Po więcej informacji warto wejść na stronę http://strefaenergii.com/oferta/kolektory-sloneczne.html. Na podanej stronie można uzyskać wiele ciekawych informacji, ale również zapoznać się z galerią dotychczasowych realizacji. Firma Strefa Energii ma swoją siedzibę w Krakowie, ale wykonuje zlecenia na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>